‘Fuar İzmir’ Beş Eyfel Kulesine Bedel

‘Fuar İzmir’ Beş Eyfel Kulesine Bedel

GÖZLEM GAZETESİ GÖKÇE KIRTILOĞLU HABERİDİR.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olan Fuar İzmir’in tanıtımı için bir basın toplantısı düzenledi. 25 Mart’ta MARBLE ‘21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’yla birlikte kapılarını açacak olan Fuar İzmir’i anlatan Başkan Kocaoğlu gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Yeni fuar alanını kente ekonomik katkısının ne olacağına dair de açıklamalarda bulunan Kocaoğlu, “Fuar Kültürpark’ta yapıldığı zaman otel, ulaşım yeme içme gibi hizmetlerle birlikte kente tahminen 600-800 milyon TL katkı sağlıyordu. Bunu 23 bin 500 m² alanda gerçekleştirdik. Fuar İzmir’le birlikte fuarın kapasitesi beş misli artıyor. Yeni hollerle birlikte bu 6-7 misline kadar çıkacak. Hizmet sektörüne olan katkının da bir bu kadar büyümesini hedefliyoruz. Fuarın kente hizmet sektörünün yanı sıra istihdam anlamında da katkısı olacaktır. Fuar İzmir ile birlikte açılışı yapılacak olan MARBLE Fuarı’nda bin 60 gencimiz geçici olarak çalışacak” diye konuştu. 

Kültürpark’ın senaryosu yazılıyor

Toplantıda Fuar İzmir’in açılışı ile birlikte Kültürpark’ın geleceğinin ne olacağı konusu da masaya yatırıldı. Kendisine yöneltilen bir soru üzerine Kültürpark’a stat yapılması gibi bir durumun da söz konusu olmadığının altını çizen Kocaoğlu gazetecilerin Kültürpark’a yönelik diğer sorularını ise şu sözlerle yanıtladı: “İlhan Tekeli’nin öncülüğünde Kültürpark’ın ne olacağı konusunda çalıştaylar düzenledik. Bir senaryo yazıldı, şu an bu irdeleniyor. Henüz son noktaya gelmedi ama yapacağımız işler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. 90’lı yıllarda kabul edilen yarışma projesi çerçevesinde, Kültürpark’ı İzmirlilerin katılacağı kültür, sanat ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapacak, A’dan Z’ye yeniden dizayn edilecek ama inşaat alanının artırılmayağı bir alan haline getireceğiz.”

    

Kent merkezine 15 dakika, havalimanına ise 10 dakika mesafede kurulan tesisin başta fuarcılık olmak üzere İzmir’deki bir çok sektör için kaldıraç olacağını söyledi. Böyle bir projeyi başarmanın ve 400 milyon TL tutarındaki yapım maliyetini sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi olanaklarıyla karşılamanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Kocaoğlu, “Ayrıca ESBAŞ İZBAN istasyonundan alana yapacağımız monoray ve yeni iznini aldığımız trompet kavşakla birlikte tahmini 600 milyon liraya çıkacağını hesaplıyoruz. İkinci etapla birlikte maliyeti 1 milyar lirayı bulacak bir projeyi hayata geçirmiş olacağız” şeklinde konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin özkaynakları ile tamamlanan fuar alanı için 600 milyon TL yatırım yapıldığını dile getiren Kocaoğlu, monoray, trompet kavşak, kongre merkezi, otel ve tamamlanacak hollerle birlikte bu rakamın 1 milyon TL’ye ulaşacağını belirtti. Kent merkezine 15 dakika, havalimanına ise 10 dakika mesafede kurulan tesisin başta fuarcılık olmak üzere İzmir’deki bir çok sektör için kaldıraç olacağını aktaran Kocaoğlu, fuar alanının inşası için harcanan malzemelerin büyüklüğüne değinerek, “Sadece harcanan 34 bin ton demirle beş tane Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor. Yina kullanılan 300 bin metreküp betonla da 100 metrekarelik 6 bin adet daire yapılabilir” ifadelerini kullandı.

Aziz Kocaoğlu, İZFAŞ’ın yeni bir organizasyonla Fuar İzmir’de fuarcılık hizmetini sürdüreceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Eğer fuarları, kaderini bu kentle örtüştürmemiş kişiler yaparsa, yarın fuarı alıp başka bir kente gidebilir. Fuarın ve fuarcılığın direksiyonunda mutlaka İzmir Büyükşehir Belediyesi olmalıdır. İZFAŞ bünyesinde ayrı bir birim oluşturuldu. Dünya fuarcılığını izliyoruz. İzmir ve Türkiye’de büyütülebilecek bir çok fuar var. İZFAŞ bu hedefi gerçekleştirinceye kadar agresif bir çalışma yapacak. İZFAŞ ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu dev yatırımın kente ve sektörlere katkısı için elinden gelen her türlü desteği verip, fuarcılığı büyütmek zorundadır. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğimize inanıyoruz.” 

    

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentteki tüm fuar etkinliklerini yeni yerinde büyüteceklerini ve bunun ilk örneğinin de MARBLE olacağını söyledi. Fuar İzmir’deki ilk etkinlik olacak MARBLE 2015’in sadece yüzölçümü olarak değil, stant sayısı ve katılımcı firmalar açısından da tarihi bir yıl yaşadığına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “MARBLE’da bu yıl stant sayısı yüzde 64, katılımcı sayısı ise yüzde 31 oranında artış gösterdi. Fuar için kullanılan brüt alan yüzde 168, stant alanı ise yüzde 70 oranında büyüdü. 2014 yılında düzenlenen MARBLE’da 463 kişi  istihdam edilirken, bu yıl bu sayı bin 60’a yükseldi” diye konuştu.

RAKAMLARLA “FUAR İZMİR”

•    Toplam 337 bin m² büyüklüğünde arsa alanına sahip Fuar İzmir, 50 futbol sahasına eşit bir arazide inşa edildi.

•    Toplam inşaat alanı ise 240 bin m² büyüklüğünde. 

•    İnşaat alanından 2 milyon 300 bin m3 hafriyat çıkarıldı. Bu da yaklaşık 200 bin kamyona karşılık geliyor. 

•    Fuar İzmir’in yapımında kullanılan 34 bin ton demirle, yaklaşık 5 adet Eyfel Kulesi inşa edilebilir. 

•    Yeni fuar kompleksinin inşaat aşamasında dökülen 300 bin m3 betonla, 100 m2’lik 6 bin daire inşa edilebilir.

•    Fuar İzmir için 29 bin metre “fore kazık” yapıldı ki, bu da yaklaşık olarak Konak-Kemalpaşa arasındaki mesafeye karşılık geliyor. 

•    İksa duvarı (kazı yüzlerini desteklemek amacıyla uygulanan sistem) için, Çeşme-Bergama arasındaki mesafe kadar, yani 200 km. uzunluğa denk gelecek miktarda ankraj (betonarme yapılarda çelik donatının beton içerisine bağlanması) yapıldı.

FUAR İZMİR’DE NELER VAR?

Fuar İzmir’de 4 adet kapalı 1 adet açık sergi alanı bulunuyor. Sergi hollerinin toplam alanı 90 bin m² yani 12 futbol sahası büyüklüğünde. 

A Holü Sergi Salonu:

3 kattan oluşan bu bölümde sergi holü olarak 23 bin m² ayrıldı. Otopark alanının büyüklüğü ise 46 bin 350 m².

B Holü Sergi Salonu: 

3 kata yayılan bu bölümün sergi hollerinin büyüklüğü 26 bin 600 m². Blokta 11.100 m²’lik sığınak katı ve 6 bin 50 m²’lik tesisat katı bulunuyor. 

C Holü Sergi Salonu:

15 bin 650 m² büyüklüğünde sergi holüne sahip bu bölümün en önemli özelliği ise, 16 metrelik yüksekliğiyle ‘Tekne, Denizcilik ve Yat Fuarı’ (Boat Show) için özel olarak tasarlanmış olması.

D Holü Sergi Salonu:

3 kattan oluşan bu bölümün 11 bin 500 m² ‘si sergi holü, 12 bin 500 m²’si sığınak ve teknik merkez,  800 m² ise görüşme odaları için ayrıldı.

Ofis  Bloğu: 

8 kattan oluşan Ofis Bloğu’nun 45.600 m’lik bölümünde 6 katlı otopark, ofis, vip salonu ve dinlenme salonu bulunuyor.

12 bin 900 metrekarelik bölümünde ise restoran, mutfak, ofis, seminer salonu, kafeterya ve teras yer alıyor.

Fuar Sokağı:

Bu bloğun 14 bin 400 m²’lik bölümünde 4 katlı Fuar Sokağı, 3 katlı otopark ve ofisler var.  10 bin 450 m² ‘lik bölümünde ise 2 adet seminer salonu, kafeterya, görüşme odaları, ofis ve restoran inşa edildi.

Seyir Kulesi:

Fuar İzmir’in bu bölümünde 48 metre yüksekliğinde 14 kattan oluşan Seyir Kulesi yer alıyor.

Açık Sergi Alanı: 

Komplekste 31.650 m² özel sergi alanı bulunuyor.

2500 araçlık kapalı otopark alanı

Alanda 93 bin m² büyüklüğünde toplam 2500 araç kapasiteli kapalı otopark da kuruldu. 

Diğer rakamlar:

•    Fuar Meydanı : 20.500 m²

•    Fuar Platosu : 12.000 m²

•    2. Etap için ayrılmış arazi: 46.000m²

•    2. Etap için ayrılmış  sergi holü alanı: 33.000 m²

•    Rezerv alan (kongre-otel/ açık otopark) :40.000 m²

•    Kompleks alanının peyzaj çalışmaları için 1545 adet ağaç, 9478 adet bitki dikildi. 4700 m² hazır çim serimi yapıldı.

25 – 28 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenecek MARBLE – 21. Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’le birlikte sadece yüzölçümü olarak değil, stant sayısı ve katılımcı firmalar açısından da tarihi bir yıl yaşıyor. MARBLE’da bu yıl stant sayısı yüzde 64, katılımcı sayısı ise temsilciliklerle birlikte yüzde 31 oranında artış gösterdi. Fuar için kullanılan alan yüzde 168 oranında büyüdü. 2014 yılında düzenlenen MARBLE’da 463 kişi  istihdam edilirken, bu yıl bu sayı bin 60’a yükseldi.

Bu gönderiyi paylaş